Wieżę widać z daleka – stoi w centralnej części miasta i jest rozpoznawalną wizytówką Brodnicy. Pierwotnie wkomponowana była w jednym z czterech narożników warownego zamku konwentualnego (komturskiego) z infirmerią, czyli prościej: zamku z siedzibą konwentu (komtura) i szpitalem. Budowla wykonana jest z czerwonej cegły na kamiennej podmurówce. Ma aż dwanaście kondygnacji i wznosi się na wysokość ponad 50 metrów. Co ciekawe, w dolej części jest sześcioboczna, na górze zaś jest ośmioboczna.

Z brodnicką wieżą zamkową związane są opowieści o duchach. Ma tu się pojawiać krzyżak poległy w bitwie pod Grunwaldem, którego dusza nie może zaznać spokoju i pogodzić się z przegraną zakonu. Widywana jest także w wieży biała postać Anny Wazówny, która w 1625 roku zmarła w Brodnicy właśnie.

Brodnicki zamek był wielokrotnie oblegany przez wojska polskie, litewskie, szwedzkie, francuskie, rosyjskie oraz niemieckie, co przyczyniło się do aktualnego jego stanu: trwałej ruiny z zachowanymi i odbudowanymi piwnicami, w których funkcjonuje muzeum archeologiczne. Górny taras widokowy zachowanej wieży głównej jest dostępny dla turystów.

brodnica_klubfanowfana brodnica_klubfanowfana2

 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail