Ze względu na swoją nazwę, większość z nas mylnie twierdzi, że zamek znajduje się w miejscowości Ogrodzieniec w województwie śląskim. Prawda jest jednak taka, że zabytek ten położony jest w granicach małej wsi Podzamcze, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca.

Zamek wyrastający ze skał

Zamek Ogrodzieniec to jeden z największych z zamków Szlaku Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Imponujące mury obronne XIV-wiecznej warowni były doskonale wkomponowana w teren o strategicznym ukształtowaniu: wzniesienie Góry Janowskiego (504 m n.p.m.). Zamek był wielokrotnie przebudowywany i znacznie ucierpiał podczas najazdów szwedzkich, ostatecznie popadając w ruinę. Obecnie jest to miejsce wielu festynów i turniejów rycerskich, licznie odwiedzane przez turystów.

Zamek Ogrodzieniec to ruina, puste ściany niemal bez wyposażenia, ale urok tych posępnych murów zbudowanych z twardego wapienia i dolomitów, wielkość i położenie twierdzy, pozwala wymieniać jest pośród najpiękniejszych zamków w Polsce.

Ciekawostki ‚Ogrodzieńca’

‚Ogrodzieniec’ jest podobno miejscem nawiedzonym i związanych jest z nim kilka legend. Najbardziej znana legenda o czarnym psie stała się nawet tematem programu TVN „Nie do wiary”. Zjawą wielkiego czarnego psa o płonących oczach, ciągnącego łańcuch przywiązany do szyi, pojawiającego się na murach i wśród ruin zamku tylko nocami, ma być podobno jeden z właścicieli zamku, duch okrutnego magnata, który za życia dał się poznać jako człowiek o sadystycznych skłonnościach, okrutny dla swoich poddanych i rodziny.

Zamczysko posłużyło jako plener zdjęciowy m.in. do serialu Janosik w reżyserii Jerzego Passendorfera (1973) i  Andrzeja Wajdy (2001).

ogrodzieniec fan DSC01334 DSC01336

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail